Urząd Gminy Gierałtowice
 
INFORMATOR
URZĄD GMINY
RADA GMINY
ZARZĄDZENIA, PRAWO
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
GOSPODARKA NIERUCHOMOŚCIAMI
INFORMACJE O ŚRODOWISKU
FINANSE
PODATKI I OPŁATY LOKALNE
WYBORY
BEZPIECZEŃSTWO
JEDNOSTKI POMOCNICZE GMINY
JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE GMINY
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
KONKURSY OFERT
ZAŁATWIANIE SPRAW
DZIENNIK PODAWCZY
STAN TWEJ SPRAWY
WYSZUKIWANIEwyszukiwanie zaawansowane
REJESTR ZMIAN

 Strona główna BIP
 Pobierz programy
 Mapa biuletynu
 Spis treści biuletynu
 Statystyki podstron
 Statystyki opisów spraw
 Statystyki stanów spraw
 Redaktorzy biuletynu
 Jak przeglądać BIP
 www.bip.gov.pl
Wypalanie traw
(BEZPIECZEŃSTWO / Wypalanie traw)
[opublikował(a): Ryszard Skwirut dnia 2008-04-14 09:25:36, dokument aktualny]


APEL
WOJEWODY ŚLĄSKIEGO
w sprawie przestrzeganie zakazu wypalania traw


W okresie wiosennym, jak co roku, odnotowuje się wzrost liczby interwencji Straży Pożarnej związany z wypalaniem traw na łąkach, nieużytkach, poboczach dróg, nasypach kolejowych i innych terenach zielonych.


Wypalanie traw i zarośli to brutalny sposób niszczenia zieleni, wbrew obiegowym opiniom, nie przynosi żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – jedynie szkody.


W płomieniach ginie wiele zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe ptaków gnieżdżących się na ziemi, w tym również gniazda już zasiedlone.


Wypalanie traw jest jedną z przyczyn zatruwania i tak już nadmiernie zanieczyszczonego powietrza.


Wypalanie traw może utrudnić poruszanie się po drogach kierowcom: gęsty dym ścielący się na drogach ogranicza widoczność, w wyniku czego, podobnie jak we mgle, dochodzi do kolizji i wypadków skutkujących nierzadko poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią uczestników.


Wypalanie traw oprócz tego, że jest szkodliwe i niebezpieczne, jest przede wszystkim zabronione i karalne.
W myśl obowiązujących przepisów, już samo wypalanie traw i zarośli jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 5 000 zł, aresztu lub ograniczenia wolności. W przypadku spowodowania przez dym lub ogień palących się traw zagrożenia dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, wypalanie może stanowić przestępstwo za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat.


Podpalacz ponosi również koszty akcji ratowniczej (koszt pracy jednego zespołu Straży Pożarnej to ok. 540 zł / godzinę), może również zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilno - prawnej za wyrządzone szkody.


Przestrzegam przed zagrożeniami oraz konsekwencjami wynikającymi z wypalania roślinności.


Apeluję do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego o rozsądek.

                                 Zygmunt Łukaszczyk

                                   Wojewoda Śląski

http://www.katowice.uw.gov.pl/urzadkatowice.php?biuro_prasowe/aktualnosci/news2091

 

Mając na uwadze poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk skierował apel do mieszkańców województwa śląskiego, w którym przypomina o zagrożeniach oraz konsekwencjach związanych z wypalaniem traw. W myśl obowiązujących przepisów, wypalanie traw i zarośli jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 5000 zł. aresztu lub ograniczenia wolności. W przypadku spowodowania przez dym lub ogień palących się traw zagrożenia dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, może stanowić przestępstwo za które grozi kara pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiedzialność podpalacza za koszty akcji ratowniczej, (koszt pracy jednego zespołu Straży Pożarnej to ok. 540 zł / godzinę). Sprawca podpalenia może również zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilno – prawnej za wyrządzone szkody i ich następstwa.

W okresie wiosennym powszechnym zjawiskiem stało się wypalanie traw i zarośli na łąkach, nieużytkach, poboczach dróg, nasypach kolejowych i innych terenach zielonych. W społeczeństwie nadal panuje całkowicie błędne przekonanie, że wypalanie traw poprawia jakość gleby, jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Tymczasem pozbawienie gleby naturalnej pokrywy roślinnej powoduje przyspieszenie jej erozji i wyjałowienie. Pozbawiona pokrywy roślinnej gleba jest bezbronna wobec działania czynników atmosferycznych – promieni słonecznych, wiatru i opadów.


W płomieniach giną nie tylko suche trawy, ale również żywe rośliny i zwierzęta oraz pożyteczne bakterie i grzyby. Zniszczeniu ulega całe bogactwo przyrody.


Roślinność ulegająca naturalnemu rozkładowi użyźnia glebę, podczas gdy popioły spalonych traw są praktycznie bezużyteczne, wypalanie powoduje również zanieczyszczenie powietrza. Znaczna część pożarów w lasach i ich otoczeniu powstaje wskutek nierozważnej działalności człowieka, często związanej z wypalaniem roślinności. Płonące łąki stanowią również zagrożenie dla siedzib ludzkich: domów, budynków gospodarczych oraz znajdujących się w pobliżu zakładów przemysłowych, stacji benzynowych i innych obiektów.

informację wytworzył(a): Ryszard Skwirut
za treść odpowiada: Ryszard Skwirut
data wytworzenia: 14.04.2008r.


  wyślij na drukarkę  |  wyświetleń podstrony: 1702
wyślij podstronę na e-mail:


Urząd Gminy Gierałtowice
44-186 Gierałtowice, ul. Ks. Roboty 48
tel.: (32) 30 11 300, faks: (32) 30 11 306
e-mail: bip@gieraltowice.pl
strona www: www.gieraltowice.pl
ostatnia modyfikacja zawartości: 2014-07-24 12:13:28